У Трускавці завершилася 3-я Західноукраїнська конференція
25-29 березня 2013 року в курортному місті Трускавець Львівської області відбулася ІІІ Західноукраїнська науково-практична конференція «Сучасні технології та екологічні аспекти розвідки та розробки родовищ корисних копалин».
Організаторами конференції виступили Спілка буровиків України, Академія технологічних наук України, НАК «Нафтогаз України», НАК «Надра України», Державна служба геології та надр України.
26 березня в пленарному засіданні, яке пройшло в конференц-залі СГК «Дніпро-Бескид» взяли участь 60 представників з 20 різних підприємств, установ та організацій України та зарубіжжя: НАК «Нафтогаз України», ДП «Західукргеологія», НГВУ «Бориславнафтогаз», НГВУ «Надвірнанафтогаз», НГВУ «Долинанафтогаз», Долинське тампонажне управління, Прикарпатське УБР ПАТ «Укрнафта», НДПІ ПАТ «Укрнафта», Дрогобицький коледж нафти і газу, ТОВ «Везерфорд Україна», ТОВ «Дискавері – бурове обладнання», ТОВ «Укрбурсервіс», ТОВ «Горизонти», група компаній «Карат», ПрАТ «Донецьксталь» – металургійний завод», KZBT. PL Sp.z O.O. Були й представники від Львівської обласної ради - депутати Осип Магур та Микола Баран.
Реєстрація учасників конференції
Початок пленарного засідання. Голова правління Спілки Анатолій Вдовиченко звернувся до присутніх зі вступним словом
У вступному виступі голова правління Спілки буровиків України Анатолій Вдовиченко коротко ознайомив присутніх з програмою заходу та надав слово генеральному директору ТОВ "Дискавері - бурове обладнання" Михайлу Бабічу. Він розповів, що компанія є міжнародною і була заснована в 2008 році шляхом об'єднання виробничих та інжинірингових компаній. Географія достатньо широко представлена в світі, центральний офіс розташований в Лондоні.
Основною діяльністю компанії є розробка та виробництво стаціонарних та мобільних наземних бурових установок, частин морських бурових установок, а також цілу низку компонентів та запасних частин для бурового обладнання.
"Компанія пройшла сертифікацію по міжнародній системі API (American Petroleum Institute), - зазначив Михайло Юрійович, - ви знаєте, що це є необхідною умовою для входження в світовий ринок з продажу даного виду обладнання. Сертифіковані ми по API монограмами 4F, 7K і 8C. Крім цього компанія сертифікована ISO 9001 (Система якості), ISO 14001 (Система екологічного менеджменту). Також "Дискавері" є діючим членом Міжнародної Асоціації Бурових Контракторів (IADC)".
Генеральний директор "Дискавері - бурове обладнання" Михайло Бабіч
Далі керівник "Дискавері" детально зупинився на інформації про завод, про виробництво та перелік обладнання, яке, фактично, працює по всій земній кулі. З більш розлогими відомостями про цю компанію можна ознайомитися в №9 журналу "Буріння".
Насамкінець доповіді Михайло Бабіч анонсував новий формат діяльності компанії.
"У 2013 році ми плануємо перейти від виробництва безпосередньо з варіанту продажу замовнику до нової форми співпраці з нашими партнерами. Це здача бурових установок в оренду. У нас є можливість виготовляти установки на склад, що дозволить мати свій парк бурових установок, які ми зможемо надавати в оренду" - сказав він.
Аудиозапис виступу Михайла Бабіча
Від "Дискавері" був ще один доповідач, інженер-конструктор Наталя Лутковська, яка торкнулася безпосередньо аспекту екологічної безпеки на сучасному буровому обладнанні.
Аудиозапис виступу Наталії Лутковської
Заступник директора дирекції інноваційних проектів по метановугільних програмах ПрАТ "Донецьксталь" металургійний завод" Віктор Турчин зупинився на питанні використання газу метану, яке є актуальним не лише для Донбасу, але й для всієї України.
Практично в усіх вугледобувних районах світу гостро стоїть проблема газу метану вугільних родовищ, яка включає три аспекти: перший і найголовніший - це забезпечення безпеки ведення гірничих робіт, другій - це видобуток метану, як вуглеводородної сировини, і третій - це зниження викидів метану в атмосферу та покращення екологічної обстановки. Якщо як показник брати критерій викидів в атмосферу, то в порівнянні з СО (вуглекислий газ) метан в 21 раз більше наносить шкоди нашому навколишньому середовищу.
Віктор Турчин розповів про досвід буріння свердловин для освоєння метано-вугільних родовищ
Сьогодні на вугільних підприємствах Донбасу в атмосферу викидається більше 0,5 мільярда кубометрів на рік. З них тільки 15 % може використовуватися в народному господарстві.
Активно видобуток газу метану в світі розпочалася в 70-х роках минулого століття в штаті Техас (США). Сьогодні лише в Сполучених Штатах метану видобувається 50 млрд. куб. м з 50 тис. діючих свердловин щорічно. Крім того активно йде видобуток метану в Канаді, Австралії, Чілі, Індії, Китаї.
В Україні розпочали займатися метаном десь в 80-х роках. Але цей процес був безсистемний: відсутність технологій і техніки. Це не дозволяло в той час говорити про якісь значні досягнення.
Загальні ресурси метану на Донбасі складають приблизно 12 трильйонів метрів кубічних. Слід сказати, що газ метан по своїй природі практично аналогічний природному газу і після очищення може використовувати в народному господарстві.
Протягом останніх років компанія "Донецьксталь" розробила та здійснює програму "Комплексне освоєння та використання запасів метано-вугільних родовищ", яка містить такі перспективні інноваційні проекти: завчасної дегазації вуглепородного масиву і поточної дегазації вироблених просторів очисних забоїв, свердловинами пробуреними з поверхні. Завчасна дегазація це штучне видалення метану до початку ведення гірничих робіт з метою зменшення його надходження, вироботки і запобігання раптових виділень. Тобто, за 5-7 років до того, як пласти будуть витягнуті на поверхню буряться свердловини, звідти вилучається метан. Через 5-7 років приходять гірники, витягують вугілля, там залишається менше 50 % метану.
Зараз в нашій компанії разом з компанією "Везерфорд" ведуться роботи по завчасній дегазації вугільних пластів. На тих площах, які будуть розроблюватися через 70 років буряться свердловини, сьогодні пробурені 2 таких свердловини глибиною 2 тис. м, ведуться дослідження і після їх завершення цих робіт буде складена геологічна модель родовища 3D. Після цього буде прийнята схема вскриття і буде розроблюватися це родовище.
Аудиозапис виступу Віктора Турчина
Директор групи компаній "Карат" Володимир Калинович доповів про екологічні технології в нафтогазовій промисловості.
Аудиозапис виступу Володимира Калиновича
Депутат Львівської обласної ради, секретар комісії з питань екології природних ресурсів та рекреації Осип Магур зазначив, що через недостатнє висвітлення того чи іншого питання громада не готова погодитися на надання землі в надрокористування. Зокрема він сказав, що для громади Львівської області не відома технологія видобутку сланцевого газу, громада не інформована і не ведеться ніякої роботи по висвітленню.
"Якщо на Східній Україні громада є інформованою цілком, - переконаний Осип Мар'янович, - то на Західній Україні (в Львівській області) ми поки що не отримали основну відповідь, яку ставить перед собою громада - вплив видобутку сланцевого газу на навколишнє середовище. І як воно буде виражатися в формі здоров'я і збереження екології місцевої громади.
Ті, хто заходить на ринок сланцевого газу не інформують громаду, не проводять роз'яснювальну роботу, а стараються свою думку нав'язати. Вибачте, цього не вийде. Громада не є інформованою. Через засобі масової інформації виступають провідні екологи, які також стурбовані цим питанням. Тому, першочерговим завданням влади є співпраця з громадою, і роз'яснення, інформування громади.
Ніхто не виступає проти того, щоб у нас в Україні працювала економіка. Ну ви прекрасно розумієте, що будь-яке надрокористування - це плюс в нашу скарбницю економіки, в розвиток нашої держави".
Також депутат зупинився на екологічних проблемах, пов'язаних з нафтовидобутком в м. Борислава.
"Ми розуміємо, що скорочення нафтовидобутку в м.Борислав до некерованих екологічних процесів, що буде явно впливати на стан здоров'я мешканців, на оточуюче середовище. В якій державі припустимо, щоб скорочувалися працівники, скорочувався нафтовидобуток, процеси ставали некерованими? Тому громада м.Борислава, депутати міської ради зверталися неодноразово до нас, депутатів Львівської ради, відповідно до Кабінету міністрів, до президента України з проханням навести відповідний порядок і не допустити скорочення".
Аудиозапис виступу Осипа Магура
Учасники конференції
Представник НАК "Нафтогаз України" Володимир Стасенко
Колективне фото учасників ІІІ Західноукраїнської конференції в холі готелю "Бескид"
Детальніша інформація про захід з'явиться незабаром.
ПРИЄДНУЙТЕСЯ ДО НАШОЇ СТОРІНКИ У СОЦІАЛЬНІЙ МЕРЕЖІ ФЕЙСБУК